Kefe - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kefe Kelime Kökeni

Ar kaffa ͭ كفّة [#kff mr.] 1. el ayası, avuç, 2. kâse, terazi gözü (Aram kappā כפא a.a. İbr/Aram #kpp כפפ bükme, içbükey hale getirme )

Tarihte En Eski Kaynak

"terazi gözü" [ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : ol terāzū keffesinde yūsufı, kodılar bir yaña altun iy sufi ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça kff kökünden gelen kaffat كفّة z "1. el ayası, avuç, 2. kâse, terazi gözü" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen kappā כפא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #kpp כפפ z "bükme, içbükey hale getirme" kökünden türetilmiştir. )

Kelime Telaffuzu

Kefe kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kefe nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Yeni Yunanca káppa < kappā (k harfinin adı) bu harfin Fenike/İbrani alfabesindeki şeklini כ ifade eder. Latince C harfi Yunan alfabesinin erken bir biçiminden alınmıştır.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.