Klozet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Klozet Kelime Kökeni

İng water closet tuvalet ve lavabo içeren küçük oda Fr closette [küç.] küçük kapalı yer, odacık Fr clos kapalı +ette << Lat clausus a.a.  kloz

Tarihte En Eski Kaynak

"alafranga helâ taşı" [ m (1956) : Banyo klozet (Alafranga helâ taşı), evye, lavabo ve banyo duş bataryaları ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce water closet "tuvalet ve lavabo içeren küçük oda" deyiminden türetilmiştir. İngilizce deyim Fransızca closette "küçük kapalı yer, odacık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca clos "kapalı" sözcüğünün küçültme halisidir. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen clausus sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kloz maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Klozet kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, klozet nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Sözcüğün Türkçe anlamı İngilizce/Fransızca orijinalinden farklıdır.

Etiketler: Türeme, İngilizce, Fransızca, küçültme, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.