Problem - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Problem Kelime Kökeni

Fr problème EYun próblema πρόβλεμα öne atma, ortaya bir soru atma EYun probállō προβάλλω öne atmak, ortaya sürmek +ma EYun pro+2 bállō, bol- βάλλω, βολ- atmak  balistik

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca problème sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca próblema πρόβλεμα z "öne atma, ortaya bir soru atma" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca probállō προβάλλω z "öne atmak, ortaya sürmek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca bállō, bol- βάλλω, βολ- z "atmak" fiilinden pro+2 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balistik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latincedir. Güncel Fransızca ve İngilizcede kısmen üretkendir.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.