Profilaksi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Profilaksi Kelime Kökeni

Fr prophylaxie hastalığa karşı korunma EYun prophylakseía προφυλαξεία a.a. EYun prophylássō προφυλάσσω nöbet beklemek, bekçilik etmek EYun pro+2 phylássō, phylak- φυλάσσω, φυλακ- korumak, beklemek, savunmak

Tarihte En Eski Kaynak

profilaktik "hastalıktan koruyucu" [ c (1938) : Dispanserlerin vazifesi hastalara muavenet etmekle beraber asıl profilâktik öğüdlerle mıtakasındaki halkı ]
profilaksi "hastalıktan korunma" [ m (1961) : miyokard enfarktüs profilaksi ve tedavisinde yeni çığır açan ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca prophylaxie "hastalığa karşı korunma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen prophylakseía προφυλαξεία z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca prophylássō προφυλάσσω z "nöbet beklemek, bekçilik etmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca phylássō, phylak- φυλάσσω, φυλακ- z "korumak, beklemek, savunmak" fiilinden pro+2 önekiyle türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Latincedir. Güncel Fransızca ve İngilizcede kısmen üretkendir.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.