Potpuri - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Potpuri Kelime Kökeni

Fr pot-pourri türlü yemeği, karışık şey § Fr pot çanak, tencere Fr pourri bozuk, bayat, çürümüş (<< Lat putridus a.a. Lat puter çürük << HAvr *pu-tri- a.a. )  pot2, pus2

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1933) : Potpuri (radyo programı) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca pot-pourri "türlü yemeği, karışık şey" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca pot "çanak, tencere" ve Fransızca pourri "bozuk, bayat, çürümüş" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen putridus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince puter "çürük" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pu-tri- biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için pot2, pus2 maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Potpuri kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, potpuri nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Farsça pāti-, Sanskritçe pati/pāti, Eski Yunanca potēs (egemen, iktidar sahibi, efendi, koca). Karş. İngilizce power (güç) ~ Fransızca pouvoir < Latince potere.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Fransızca, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.