Zelot - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zelot Kelime Kökeni

Fr zélote yobaz, özellikle Yahudi tarihinde şiddetle yabancı düşmanı olan akım OLat zelotes a.a. EYun zēlōtēs ζηλωτής a.a. EYun zêlos ζη̃λος taassup, asabiyet

Tarihte En Eski Kaynak

zeberced "zümrüdün düşük derecesi, topaz" [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : takı yākūt ogurlaganda takı zeberced ogurlaganda ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca zélote "yobaz, özellikle Yahudi tarihinde şiddetle yabancı düşmanı olan akım" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen zelotes sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen zēlōtēs ζηλωτής z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca zêlos ζη̃λος z "taassup, asabiyet" sözcüğünden alıntıdır.

Ek Açıklamalar

Aynı Yunanca sözcük İngilizcede zeal/zealous (hamiyetli) ve jealousy/jealous (kıskanç) olmak üzere iki ayrı şekilde bulunur.

Etiketler: Fransızca, Orta Latince, Antik Yunanca, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.