Post - Yan Anlam - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Post - Yan Anlam Kelime Kökeni

İng post nöbet yeri, mevzi, mesleki pozisyon Fr le poste a.a. İt posto a.a. << Lat positum a.a. Lat ponere, pos- koymak, yerleştirmek, (yolculukta) durmak  posta

Tarihte En Eski Kaynak

[ (2000 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce post "nöbet yeri, mevzi, mesleki pozisyon" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca aynı anlama gelen le poste sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca aynı anlama gelen posto sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen positum sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince ponere, pos- "koymak, yerleştirmek, (yolculukta) durmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için posta maddesine bakınız.

Etiketler: İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.