Porto - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Porto Kelime Kökeni

Fr porto Portekiz'de üretilen tatlı şarap öz Porto Portekiz'de bir liman kenti, Oporto Lat portus liman << HAvr *pr-tu- a.a. HAvr *per-2 geçmek, geçirmek  portal

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca porto "Portekiz'de üretilen tatlı şarap" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Porto "Portekiz'de bir liman kenti, Oporto" özel adından alıntıdır. Bu sözcük Latince portus "liman" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pr-tu- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *per-2 "geçmek, geçirmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için portal maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, özel ad, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.