Posta - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Posta Kelime Kökeni

İt posta [f.] 1. menzil, durak, 2. menzilden menzile ulakla haber iletme sistemi << Lat posta [n. çoğ.] Lat postus mevzi, menzil Lat ponere, pos- koymak, mevzilendirmek

Tarihte En Eski Kaynak

posta "ulak" [ Meninski, Thesaurus (1680) : posta ile taˁcilen haber gönderüp ]
posta "defa, kere (argo)" [ Mikhail Mikhailov, Matériaux sur l'argot et les locutions... (1929) ]
kartpostal "[Fr carte postale]" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca posta "1. menzil, durak, 2. menzilden menzile ulakla haber iletme sistemi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince posta sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince postus "mevzi, menzil" sözcüğünün nötr hal çoğuludur. Latince sözcük Latince ponere, pos- "koymak, mevzilendirmek" fiilinden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

16. yy'da Uzak Doğudan Portekizli tüccarlar tarafından Avrupa'ya getirilmiştir. İstanbul'da 1790 dolayında 'zuhur ettiği' anlaşılıyor.

Etiketler: İtalyanca, dişil, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.