Post - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Post Kelime Kökeni

Fa/OFa pōst پوست deri, cilt, hayvan postu << EFa pavastā- kılıf, kabuk Ave apa-vasta- dış-örtü Ave apa+ vasta-/vastra- örtü << HAvr *wes-4 örtünmek, giyinmek  vestiyer

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) pōst پوست z "deri, cilt, hayvan postu" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Farsça pavastā- "kılıf, kabuk" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde apa-vasta- "dış-örtü" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde vasta- veya vastra- "örtü" sözcüğünden apa+ önekiyle türetilmiştir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wes-4 "örtünmek, giyinmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için vestiyer maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Farsça sözcükle anlam ilişkisi zayıftır. Buna karşılık İtalyanca posatura (dibe çöken şey, çökelek) ilişkisi hem yapıca problemli, hem 16. yy için çok erkendir.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.