Porsiyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Porsiyon Kelime Kökeni

Fr portion 1. bir bütünün parçası, taksit, 2. bir kerede yenilen yemek Lat pro portione/pro partione taksitle, parça parça Lat pro+1 pars, part- parça, pay +tion  parsel

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca portion "1. bir bütünün parçası, taksit, 2. bir kerede yenilen yemek" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince pro portione veya pro partione "taksitle, parça parça" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Latince pars, part- "parça, pay" sözcüğünden +tion sonekiyle pro+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için parsel maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Porsiyon kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, porsiyon nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.