Porselen - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Porselen Kelime Kökeni

Fr porcelaine İt porcellana parlak beyaz renkli bir tür deniz kabuğu, porselen Lat porcella [küç.] dişi domuzcuk, kadın cinsel organı Lat porcus domuz +ul+ << HAvr *porko- domuz

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca porcelaine sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca porcellana "parlak beyaz renkli bir tür deniz kabuğu, porselen" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince porcella "dişi domuzcuk, kadın cinsel organı" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince porcus "domuz" sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *porko- "domuz" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Latince sözcüğün yapısı muğlaktır E&M 924. Sıfat hali publicus (halka ait, kamusal) şeklini alır.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Türeme, Klasik Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.