Platin

Fr platine "ak altın" adı verilen değerli metal YLat platinum a.a. 18. yy Antonio de Ulloa, İsp. İsp plata gümüş << Lat plancta dövülmüş, döverek tabaka haline getirilmiş (metal) Lat plangere, planct- dövmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca platine ""ak altın" adı verilen değerli metal" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince aynı anlama gelen platinum sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 18. yy Antonio de Ulloa, İsp.) Bu sözcük İspanyolca plata "gümüş" sözcüğünden türetilmiştir. İspanyolca sözcük Latince plancta "dövülmüş, döverek tabaka haline getirilmiş (metal)" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince plangere, planct- "dövmek" fiilinden türetilmiştir.

Ek Bilgi

“Sentetik polimer” anlamı 1940 dolayında kullanıma girmiştir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Yeni Latince, Aynı anlamda, İlk kullanım, Türeme, İspanyolca , Ses evrimi, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır. Platin ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play