Platform - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Platform Kelime Kökeni

Fr plate-forme 1. mimaride plan, taslak [esk.], 2. yükseltilmiş düz zemin, taban § Fr plate düz, yassı (<< OLat plattus a.a. ) Lat forme kalıp  plato, form

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kaynakça kayıp (1934) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca plate-forme "1. mimaride plan, taslak [esk.], 2. yükseltilmiş düz zemin, taban" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca plate "düz, yassı" (NOT: Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen plattus sözcüğünden evrilmiştir. ) ve Latince forme "kalıp" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için plato, form maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Platform kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, platform nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

“Sentetik polimer” anlamı 1940 dolayında kullanıma girmiştir.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.