Pleb - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pleb Kelime Kökeni

Fr plèbe halktan kimse, ayaktakımı mensubu Lat plebs halkın aşağı tabakası, kalabalık << HAvr *plēdhw- HAvr *pelə-1 çok olmak, dolu olmak  poli+

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1939) : Romalı pleb tribünün sesi kesildi fakat 20nci asırda imparatorlukları kıskandıracak cumhuriyetler kuruldu ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca plèbe "halktan kimse, ayaktakımı mensubu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince plebs "halkın aşağı tabakası, kalabalık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *plēdhw- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pelə-1 "çok olmak, dolu olmak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için poli+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

E&M 909-910 Latince sözcüğün Hintavrupa kökenini kuşkuyla karşılar.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.