Platform

Fr plate-forme 1. mimaride plan, taslak [esk.], 2. yükseltilmiş düz zemin, taban § Fr plate düz, yassı (<< OLat plattus a.a. ) Lat forme kalıp  plato, form

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kaynakça kayıp (1934) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca plate-forme "1. mimaride plan, taslak [esk.], 2. yükseltilmiş düz zemin, taban" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca plate "düz, yassı" (NOT: Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen plattus sözcüğünden evrilmiştir. ) ve Latince forme "kalıp" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için plato, form maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

“Sentetik polimer” anlamı 1940 dolayında kullanıma girmiştir.

Kelime Telaffuzu

Platform kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Platform nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Bileşik kelime, Ses evrimi, Orta Latince, Aynı anlamda, Bileşik kelimenin devamı, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır. Platform ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play