Piskopos - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Piskopos Kelime Kökeni

Yun episkópos επισκόπος başrahip, bir kilise çevresinden sorumlu din adamı EYun epi+ skopéō σκοπέω bakmak EYun episkópos επισκόπος 1. gözeten, nezaret eden, 2. a.a. EYun episkopéō επισκοπέω başında durarak gözetmek, nezaret etmek  +skop

Tarihte En Eski Kaynak

biskopos "Hıristiyan din adamı" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca episkópos επισκόπος z "başrahip, bir kilise çevresinden sorumlu din adamı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca skopéō σκοπέω z "bakmak" fiilinden epi+ önekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca episkópos επισκόπος z "1. gözeten, nezaret eden, 2. bakmak" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca episkopéō επισκοπέω z "başında durarak gözetmek, nezaret etmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +skop maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce bishop, episcopal biçimleri Latince yoluyla Yunancadan alınmıştır.

Etiketler: Modern Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.