Pişekâr - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pişekâr Kelime Kökeni

Fa pīşakār پيشكار usta sanatkâr << OFa pēşag-kār a.a. OFa pēşag ustalık, sanat Ave piştra- a.a.  +kâr

Tarihte En Eski Kaynak

pişeker "sanatkâr, hünerbaz" [ Cafer Efendi, Risale-i Mi'mâriyye (1614) : farisîde pîşever, türkîde avam pîşever'den galat edip pîşeker derler ]
pişekâr "orta oyununda baş oyuncu" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça pīşakār پيشكار z "usta sanatkâr" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen pēşag-kār sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) pēşag "ustalık, sanat" sözcüğünden türetilmiştir. Orta Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen piştra- sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için +kâr maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Sözcüğün Nihai kaynağı bir Dravid (Güney Hint) dilidir. Karş. Tamilce arisi, warinci. Eski Farsçadan Eski Yunanca oryza yoluyla Batı dillerine geçmiştir.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Türeme, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.