Peygamber - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Peygamber Kelime Kökeni

Fa payġāmbar پيغامبر her çeşit haberci, elçi § Fa payġām پيغام haber, ileti (<< OFa patgām a.a. << EFa *pati-gāma- Ave paiti-gāma- ) Fa +bar بر getiren, taşıyan  pey+, +ber

Tarihte En Eski Kaynak

"tanrı elçisi" [ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça payġāmbar پيغامبر z "her çeşit haberci, elçi" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça payġām پيغام z "haber, ileti" (NOT: Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen patgām sözcüğünden evrilmiştir. Orta Farsça sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *pati-gāma- sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde paiti-gāma- sözcüğü ile eş kökenlidir. ) ve Farsça +bar بر z "getiren, taşıyan" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için pey+, +ber maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça rasūl karşılığıdır. Karş. Ermenice patgam > badkam պատգամ (haberci, elçi).

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.