Pervaz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pervaz Kelime Kökeni

Fa/OFa parvāz پرواز 1. uçma, seğirtme, 2. kanat, çatı saçağı, sundurma Ave *pairi-vaz koşuşma, dolanma Ave per+2 vaz- gitmek, götürmek, uçmak << HAvr *wegh- gitmek, götürmek, iletmek  vagon

Tarihte En Eski Kaynak

"kanat" [ Tezkiret-ül Evliya (1341) : Bayazid bu himmet kanadıyla şeref evcine pervaz urup érişmişdir ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) parvāz پرواز z "1. uçma, seğirtme, 2. kanat, çatı saçağı, sundurma" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde yazılı örneği bulunmayan *pairi-vaz "koşuşma, dolanma" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde vaz- "gitmek, götürmek, uçmak" fiilinden per+2 önekiyle türetilmiştir. Avestaca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wegh- "gitmek, götürmek, iletmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için vagon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

r--r > r--l dissimilasyonu tüm dillerde tipiktir.

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.