Perforasyon

Fr perforation delik, delme Lat perforare delmek, delik açmak +tion Lat per+1 forare a.a. << HAvr *bhor-ā- HAvr *bher-2 a.a.  farenjit

Tarihte En Eski Kaynak

"tıpta delme işlemi" [ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1930 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca perforation "delik, delme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince perforare "delmek, delik açmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen forare fiilinden per+1 önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhor-ā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bher-2 kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için farenjit maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Latinceden Fransızcaya halk dili vasıtasıyla gelen türevlerde par biçimi görülür ( pardon, pardösü, parfe, parfüm, parkur vb.); edebî dil yoluyla alınan sözcüklerde per+ korunur ( perfeksiyon, performans vb.) || Temel biçimi *per olan edat, Hintavrupa dillerinin en karakteristik ögelerindendir. Karş. Hintavrupa Anadilinde *

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Klasik Latince, Aynı anlamda, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play