Parkur - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Parkur Kelime Kökeni

Fr parcours koşu güzergâhı << Lat percursus a.a. Lat percurrere, percurs- baştan başa koşarak geçmek Lat per+1 currere, curs- koşmak  kur

Tarihte En Eski Kaynak

"at yarışı güzergâhı" [ c (1936) : Oniki mâni parkur halinde ve dakikada 400 metro dörtnalla yapılacaktı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca parcours "koşu güzergâhı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen percursus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince percurrere, percurs- "baştan başa koşarak geçmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince currere, curs- "koşmak" fiilinden per+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kur maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Latince parare (denk getirmek, yaratmak, yarar kılmak, hazırlamak, tedarik etmek), parire (üretmek, yaratmak). Anlam gelişmesi için karş. Türkçe yara-/yaraş-/yarat- < ya- (yakın etmek, denk getirmek).

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.