Per+ - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Per+ Kelime Kökeni

Fr/İng per+ +ön, ileri, sonuna dek Lat per öne gitme, ilerleme, varma, tamamlama, içinden geçip çıkma bildiren edat ve fiil öneki HAvr *per ön, ileri (edat)

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen per+ "ön, ileri, sonuna dek" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Latince per "öne gitme, ilerleme, varma, tamamlama, içinden geçip çıkma bildiren edat ve fiil öneki" parçacığından alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *per "ön, ileri (edat)" biçiminden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Latinceden Fransızcaya halk dili vasıtasıyla gelen türevlerde par biçimi görülür ( pardon, pardösü, parfe, parfüm, parkur vb.); edebî dil yoluyla alınan sözcüklerde per+ korunur ( perfeksiyon, performans vb.) || Temel biçimi *per olan edat, Hintavrupa dillerinin en karakteristik ögelerindendir. Karş. Hintavrupa Anadilinde *

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Klasik Latince, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.