Penaltı - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Penaltı Kelime Kökeni

İng penalty 1. her çeşit ceza, 2. futbolda ceza atışı Fr pénalité hukuk dilinde ceza OLat poenalitas a.a. Lat poena bir suça karşılık ödenen cereme, ceza, kan bedeli EYun poinē ποινη kan bedeli, kısas, cereme << HAvr *kʷoi-nā- HAvr *kʷei- kan bedeli ödemek, kan davası gütmek  kin

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1929) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce penalty "1. her çeşit ceza, 2. futbolda ceza atışı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca pénalité "hukuk dilinde ceza" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen poenalitas sözcüğünden alıntıdır. Geç Latince sözcük Latince poena "bir suça karşılık ödenen cereme, ceza, kan bedeli" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca poinē ποινη z "kan bedeli, kısas, cereme" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷoi-nā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷei- "kan bedeli ödemek, kan davası gütmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kin maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İspanyolca bellota, Portekizce bolota (meşe) Arapçadan alınmıştır. Gerek Arapçadaki, gerek Türkçedeki ses değişimleri açıklanmaya muhtaçtır.

Etiketler: İngilizce, Fransızca, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.