Kin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kin Kelime Kökeni

Fa kīn كين garaz, düşmanlık << OFa kēn kan davası, öç Ave kaēnā- kan bedeli << HAvr *kʷoi-nā- HAvr *kʷei-1 kan bedeli ödemek, kan davası gütmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Atebet-ül Hakayık (1200 yılından önce) ]
kīne [ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : ḥased ḳılıştılar, kīneleştiler ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça kīn كين z "garaz, düşmanlık" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) kēn "kan davası, öç" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde kaēnā- "kan bedeli" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷoi-nā- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kʷei-1 "kan bedeli ödemek, kan davası gütmek" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Kin kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kin nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Eski Yunanca poinā (kan bedeli, kısas, cereme) > Latince poena (ceza) > İngilizce punish, penal.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.