Pelikan

Fr pélican bir tür kuş, pelecanus << OLat pelecanus a.a. EYun pelekán πελεκάν "balta gagalı", a.a. (veya ağaçkakan) EYun pélekys πέλεκυς sivri uçlu balta Akad pilaqqu saplanan şey, a.a. Sumer balak a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : Ağaçların tepelerinde Pelikan ve Balıkçıl kuşları tüner. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca pélican "bir tür kuş, pelecanus" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen pelecanus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca pelekán πελεκάν z ""balta gagalı", a.a. (veya ağaçkakan)" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca pélekys πέλεκυς z "sivri uçlu balta" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Akatça pilaqqu "saplanan şey, sivri uçlu balta" sözcüğü ile eş kökenlidir. Akatça sözcük Sumerce aynı anlama gelen balak sözcüğünden alıntıdır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Ses evrimi, Orta Latince, Aynı anlamda, Antik Yunanca, Türeme, Eşkökenlilik, Akatça, Sumerce kategori veya etiketlerine bağlıdır. Pelikan ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play