Patron - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Patron Kelime Kökeni

Fr patron 1. peder, baba, ağa, pir, gemi kaptanı [esk.], işyeri sahibi, 2. kopyası alınan kitabın aslı << OLat patronus a.a. Lat pater baba << HAvr *pəter- a.a.  peder

Tarihte En Eski Kaynak

patrun/patruna "gemi kaptanı" [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680) ]
patron "konfeksiyonda kesim kalıbı" [ c (1932) : AMerikan bezinden dikilmiş kutür patronları ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca patron "1. peder, baba, ağa, pir, gemi kaptanı [esk.], işyeri sahibi, 2. kopyası alınan kitabın aslı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen patronus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince pater "baba" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pəter- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için peder maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İtalyancadan alınan patrona biçimi Türkçede 19. yy'a kadar kullanılmıştır.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.