Pagoda

İng pagoda Budist tapınağı Port pagode a.a. Tamil pagavadi a.a. Sans bhágavatī भगवती kutsal, tanrısal, aziz, (özellikle Budistlerde) Buddha"ya ait olan Sans bhága 1. baht, bereket, 2. güneş, 3. (baht ve bereket bahşeden) tanrı << HAvr *bhag- ihsan etmek, bahşetmek  bahş

Tarihte En Eski Kaynak

pagod [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce pagoda "Budist tapınağı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Portekizce aynı anlama gelen pagode sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Tamilce aynı anlama gelen pagavadi sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe bhágavatī भगवती z "kutsal, tanrısal, aziz, (özellikle Budistlerde) Buddha"ya ait olan" sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Sanskritçe bhága "1. baht, bereket, 2. güneş, 3. (baht ve bereket bahşeden) tanrı" sözcüğünden türetilmiştir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhag- "ihsan etmek, bahşetmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için bahş maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Aynı HAvr kökten İngilizce weave (dokumak), web (doku, ağ).

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Portekizce , Aynı anlamda, Tamil, Sanskritçe, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Pagoda ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play