Pandispanya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pandispanya Kelime Kökeni

İt pane di Spagna İspanyol ekmeği İt pane ekmek << Lat panis a.a. << HAvr *pās-t-ni besin, yiyecek HAvr *pā- beslemek  pane

Tarihte En Eski Kaynak

"bir tür hamur işi" [ Ahmet Mithat Ef. (1877) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca pane di Spagna "İspanyol ekmeği" deyiminden alıntıdır. İtalyanca deyim İtalyanca pane "ekmek" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen panis sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pās-t-ni "besin, yiyecek" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pā- "beslemek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pane maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Arapça ballūṭ < Aramice/Süryanice balūṭā (meşe palamudu) biçimleri Yunancadan alıntıdır. Hjalmar Frisk, Griechisches Etymologisches Wörterbuch I.213 Yunanca sözcüğün Hintavrupa kökenli olduğunu güçlü delillerle ortaya koyar. Latince glans, Rusça jelud, Ermenice <>i kalin > gaġin կաղին gen. gaġno (aynı anlamda), aynı HAvr sözcüğün refleksleridir. Hintavrupa Anadilinde *gʷ sesi düzenli olarak Latince /g/, Slavca /j/, Ermenice /k/, Yunanca /b/ verir. Watkins 146.

Etiketler: İtalyanca, Türeme, İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.