Pane - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Pane Kelime Kökeni

Fr pané ekmek kırıntısına bulanmış (kızartma) Fr paner ekmek kırıntısına bulamak Fr pain ekmek << Lat pānis a.a. << HAvr pās-t-nis besin, yemek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca pané "ekmek kırıntısına bulanmış (kızartma)" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca paner "ekmek kırıntısına bulamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca pain "ekmek" sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen pānis sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde pās-t-nis "besin, yemek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Latince sözcük arkaik *pasnis biçimine dayanır: E-M 849. Dolayısıyla pāscere, pastum (beslemek) fiiliyle ilişkili olmalıdır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.