Otomobil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Otomobil Kelime Kökeni

Fr automobile 1. kendinden hareket eden, 2. motorlu nakil aracı § EYun autós αυτός kendi Lat mobilis hareket eden  oto+1, mobil

Tarihte En Eski Kaynak

otomobil [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : Avrupa'da şimdiler "otomobil" yani buharlı arabalar namı altında zikrolunan alat-ı cedide ]
oto [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
otostop [ m (1954) : önce otostop usulüyle bütün Avrupa'yı dolaşıyor ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca automobile "1. kendinden hareket eden, 2. motorlu nakil aracı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca autós αυτός z "kendi" ve Latince mobilis "hareket eden" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için oto+1, mobil maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca sözcük ilk kez 1865 dolayında elektrikli motorlar için kullanılmış, 1894 dolayında Daimler-Benz ve Peugeot'nun imal ettiği benzin motorlu araçlara uygulanmıştır. Yunanca zamire Latince sıfat eklenerek yeni sözcük üretilmesi vaktiyle eleştirilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.