Otomat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Otomat Kelime Kökeni

Fr automate kendi iradesiyle hareket eden varlık veya bunu taklit eden makina EYun autómatos αυτόματον kendi-iradeli § EYun autós αυτός kendi EYun +matós -ματός düşünce, istem, irade (<< HAvr *mn-to- HAvr *men-1 düşünmek )  oto+1, mantalite

Tarihte En Eski Kaynak

otomatik [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : otomatik yani makineye merbut ]
otomat [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]
otomatizasyon [ İsmail Husrev Tökin, İktisat Nasıl Okutulmalı (1931) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca automate "kendi iradesiyle hareket eden varlık veya bunu taklit eden makina" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca autómatos αυτόματον z "kendi-iradeli" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca autós αυτός z "kendi" ve Eski Yunanca +matós -ματός z "düşünce, istem, irade" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca parçacık Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mn-to- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *men-1 "düşünmek" kökünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için oto+1, mantalite maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Otistik biçimi 1980'lerde İngilizceden Türkçeye alınmıştır. Karş. Fransızca autique (aynı anlamda).

Etiketler: Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.