Otokton - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Otokton Kelime Kökeni

Fr autochtone yerli (halk), aborijin EYun autóχthōn αυτόχθων "toprağın yerlisi", Atina'nın en eski yerli aileleri için kullanılan deyim § EYun autós αυτός kendi, aynı EYun χthōn χθών toprak (<< HAvr *ghdhom- =? HAvr *dhghem- toprak )  oto+1, humus1

Tarihte En Eski Kaynak

[ Aİnan (1935) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca autochtone "yerli (halk), aborijin" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca autóχthōn αυτόχθων z "'toprağın yerlisi', Atina'nın en eski yerli aileleri için kullanılan deyim" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca autós αυτός z "kendi, aynı" ve Eski Yunanca χthōn χθών z "toprak" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghdhom- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dhghem- "toprak" kökü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. ) Daha fazla bilgi için oto+1, humus1 maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Otistik biçimi 1980'lerde İngilizceden Türkçeye alınmıştır. Karş. Fransızca autique (aynı anlamda).

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Eşkökenlilik, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.