Otokrasi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Otokrasi Kelime Kökeni

Fr autocratie tek kişi iktidarı, diktatörlük EYun autokratía αυτοκρατία a.a. EYun autokratēs αυτοκρατης tek başına iktidar kullanan, bağımsız § EYun autós αυτός kendi EYun kratēs κρατης güçlü  oto+1, +krat

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca autocratie "tek kişi iktidarı, diktatörlük" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen autokratía αυτοκρατία z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca autokratēs αυτοκρατης z "tek başına iktidar kullanan, bağımsız" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca autós αυτός z "kendi" ve Eski Yunanca kratēs κρατης z "güçlü" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için oto+1, +krat maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Otistik biçimi 1980'lerde İngilizceden Türkçeye alınmıştır. Karş. Fransızca autique (aynı anlamda).

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.