Mobil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mobil Kelime Kökeni

Fr mobil hareketli, hareket eden Lat mobilis a.a. (<< Lat *mouibilis ) Lat mouēre, mot- hareket etmek, hareket ettirmek << HAvr *meuə-1 itmek, harekete geçirmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca mobil "hareketli, hareket eden" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen mobilis sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Bu sözcük Latince yazılı örneği bulunmayan *mouibilis sözcüğünden evrilmiştir. ) Latince sözcük Latince mouēre, mot- "hareket etmek, hareket ettirmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *meuə-1 "itmek, harekete geçirmek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Latince mouere/movere fiilinden motus (hareket), motivus (hareket ettiren), mouimentum (hareket), mobilis (hareketli).

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.