Nigâr - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nigâr Kelime Kökeni

Fa nigār نگار görüntü, resim, idol, tablo Fa nigāştan, nigār- نگاشتن, نگار resmetmek Fa angāştan/angārdan a.a. Ave han-kāra- bir araya getirmek, kompoze etmek Ave hem+ kərəta-, kār- yapmak, etmek  +kâr

Tarihte En Eski Kaynak

[ Dede Korkut Kitabı (1400 yılından önce) : elleri bileginden kınalı, parmakları nigārlı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça nigār نگار z "görüntü, resim, idol, tablo" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça nigāştan, nigār- نگاشتن, نگار z "resmetmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Farsça aynı anlama gelen angāştan veya angārdan fiili ile eş kökenlidir. Farsça fiil Avesta (Zend) dilinde han-kāra- "bir araya getirmek, kompoze etmek" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Avesta (Zend) dilinde kərəta-, kār- "yapmak, etmek" fiilinden hem+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +kâr maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Nigâr kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, nigâr nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. Sanskritçe nítaram, Almanca nieder, İngilizce nether (aşağı doğru).

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.