Nişasta - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nişasta Kelime Kökeni

Fa nişāste نشاسته dibe oturan şey, çökelti, nişasta Fa nişastan, nişīn- نشستن, نشين oturmak Ave nishidaiti a.a. Sans nişīdati a.a. § HAvr *ni- aşağı HAvr *sed-1 oturmak  sedye

Tarihte En Eski Kaynak

nişāste [ Danişmend-Name (1360) ]
nişāste vulg. nişasta [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça nişāste نشاسته z "dibe oturan şey, çökelti, nişasta" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça nişastan, nişīn- نشستن, نشين z "oturmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen nishidaiti sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen nişīdati sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ni- "aşağı" ve Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sed-1 "oturmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için sedye maddesine bakınız.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Bileşik kelime, Hintavrupa Anadili, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.