Nişadır - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nişadır Kelime Kökeni

Fa nūşādur/nawşādur نوشادر amonyum klorür tozu << OFa anoşādur a.a. § OFa anoş 1. ölümsüz, 2. ölümsüzlük içkisi, iksir, nektar (Ave anaoşa ölümsüz ) OFa ādur ateş  nuş, ateş

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hızır Paşa, Müntehab-ı Şifa (1410 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça nūşādur veya nawşādur نوشادر z "amonyum klorür tozu" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen anoşādur sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) anoş "1. ölümsüz, 2. ölümsüzlük içkisi, iksir, nektar" (NOT: Orta Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde anaoşa "ölümsüz" sözcüğünden alıntıdır. ) ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) ādur "ateş" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için nuş, ateş maddelerine bakınız.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Bileşik kelime, Orta Farsça, Avesta, Orta Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.