Nasyonal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nasyonal Kelime Kökeni

Fr national ulusal Lat nationalis Lat natio kavim, soy, aynı kökten gelen insanlar topluluğu +alis Lat nasci, nat- doğmak +tion  naif

Tarihte En Eski Kaynak

nasyonalist [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1898) : İrlanda'nın Dublin beldesinde nasyonalistlere meccanen tevziˁ olunacakmış ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca national "ulusal" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince nationalis sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince natio "kavim, soy, aynı kökten gelen insanlar topluluğu" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince nasci, nat- "doğmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için naif maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Eski Yunanca isim muhtemelen bir Anadolu veya İran dilinden alıntıdır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.