Koton - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Koton Kelime Kökeni

Fr coton pamuk İt coton [mod. cotone] a.a. Ar ḳuṭn/ḳuṭun/ḳuṭṭan قطن/قطّن a.a. Akad kitum/kitunnu keten veya pamuk  keten

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca coton "pamuk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen coton sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça aynı anlama gelen ḳuṭn veya ḳuṭun veya ḳuṭṭan قطن/قطّن z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Akatça kitum veya kitunnu "keten veya pamuk" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için keten maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Koton kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, koton nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Keten ipliği Ortadoğu ve Mısır'da en eski devirden beri üretilirken, pamuk MÖ 3. binyılda Hindistan'dan ithal edilmiştir.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Arapça, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.