Naif - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Naif Kelime Kökeni

Fr naïf İng naive saf, sade, doğal << Lat nativus doğuştan, doğma büyüme, doğal Lat nasci, nat- doğmak << HAvr *gnə-sko- HAvr *genə- doğurmak  genetik

Tarihte En Eski Kaynak

[ (2000 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca naïf veya İngilizce naive "saf, sade, doğal" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince nativus "doğuştan, doğma büyüme, doğal" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince nasci, nat- "doğmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gnə-sko- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *genə- "doğurmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için genetik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Latince natura (doğa), natio (ırk, soy).

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.