Naftalin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Naftalin Kelime Kökeni

Fr/İng naphtaline petrolden elde edilen kokulu bir madde John Kidd, İng. kimyacı (1775-1851). EYun náphtha νάφθα neft, ham petrol Aram nephtḥā נפטא a.a.  neft

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce naphtaline "petrolden elde edilen kokulu bir madde" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: John Kidd, İng. kimyacı (1775-1851).) Fransızca sözcük Eski Yunanca náphtha νάφθα z "neft, ham petrol" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen nephtḥā נפטא z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için neft maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça "bayram" anlamına gelen ˁīd - tıpkı kurban geleneği ve İbrahim-İshak efsanesi gibi - Aramiceden alıntıdır. Aramice sözcük esasen Arapça avdet ile eş kökenli olup, "her yıl tekerrür eden kutlama" anlamındadır.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, Aramice ve Süryanice, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.