Nektar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Nektar Kelime Kökeni

Fr néctar çok leziz içki, çiçek veya meyve özü EYun néktar νέκταρ tanrıların ölümsüzlük içkisi İbr/Aram yayin niḳṭar יינ נקטר reçineli şarap İbr niḳṭar נקטר reçinelendirilmiş, tütsülenmiş İbr/Aram #ḳṭr קטר 1. damlama, 2. reçine  katran1

Tarihte En Eski Kaynak

"tanrılara özgü ölümsüzlük içkisi, ab-ı hayat" [ c (1936) : garb masallarında ilahların, ilahelerin içkisi olarak tanıtılan nektar ]
"arıların çiçekten elde ettiği öz suyu" [ m (1955) ]
"belli oranda şeker ve glikozla seyreltilmiş meyve özü" [ m (1968) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca néctar "çok leziz içki, çiçek veya meyve özü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca néktar νέκταρ z "tanrıların ölümsüzlük içkisi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice yayin niḳṭar יינ נקטר z "reçineli şarap" deyiminden alıntıdır. İbranice deyim İbranice niḳṭar נקטר z "reçinelendirilmiş, tütsülenmiş" sözcüğünden türetilmiştir. İbranice sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #ḳṭr קטר z "1. damlama, 2. reçine" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için katran1 maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Nektar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, nektar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça sözcüğün fiil kökü mevcut değildir. Ancak diğer Sami dillerinde "ışıma, aydınlanma" anlamına gelen #nhr fiilinin tüm türevleri görülür.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, İbranice ve Aramice ve Süryanice, Türeme, İbranice, Türeme, İbranice ve Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.