Margarin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Margarin Kelime Kökeni

Fr oléomargarine/margarine margarik asitten elde edilen yapay tereyağı 1869 Hippolyte Mège-Mouriés, Fr. kimyacı. Fr acide margarique inci şeklindeki kristalleri olan bir yağ asidi 1813 Michel Eugène Chevreul, Fr. kimyacı. EYun margarítēs μαργαρίτης inci Aram margānītā מרגניתא a.a.  mercan

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca oléomargarine veya margarine "margarik asitten elde edilen yapay tereyağı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1869 Hippolyte Mège-Mouriés, Fr. kimyacı.) Fransızca sözcük Fransızca acide margarique "inci şeklindeki kristalleri olan bir yağ asidi" deyiminden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1813 Michel Eugène Chevreul, Fr. kimyacı.) Bu sözcük Eski Yunanca margarítēs μαργαρίτης z "inci" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen margānītā מרגניתא z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için mercan maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Muarrab 136, Siegmund Fraenkel, Die Aramäischen Fremdwörter im Arabischen 243.

Etiketler: Fransızca, İlk kullanım, Türeme, Fransızca, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, Aramice ve Süryanice, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.