Denominasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Denominasyon Kelime Kökeni

Fr/İng denomination 1. ad koyma, adlandırma, 2. kıymetli evrakın üzerinde yazılı itibari değer Lat denominare bir şeyi başka bir şeyin adıyla adlandırmak, lakap vermek Lat de+ nominare ad vermek (Lat nomen, nomin- isim )  nominal

Tarihte En Eski Kaynak

[ (2000 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce denomination "1. ad koyma, adlandırma, 2. kıymetli evrakın üzerinde yazılı itibari değer" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince denominare "bir şeyi başka bir şeyin adıyla adlandırmak, lakap vermek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince nominare "ad vermek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. (NOT: Latince fiil Latince nomen, nomin- "isim" sözcüğünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için nominal maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.