Moment - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Moment Kelime Kökeni

Alm moment ing momentum bir nesnenin hareketini sürdürme gücü Lat mōmentum/mouimentum hareket Lat mouēre, mōt- hareket etmek veya ettirmek +mentum  mobil

Tarihte En Eski Kaynak

moment [ TDK, Türkçe Sözlük, 2. Baskı (1955) ]
momentum [ m (1973) : enflasyonist gelişmeye momentum kazandırıyorlar ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Almanca moment veya İngilizce momentum "bir nesnenin hareketini sürdürme gücü" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince mōmentum veya mouimentum "hareket" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince mouēre, mōt- "hareket etmek veya ettirmek" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mobil maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçe üniversite terminolojisine Almanca biçimiyle giren sözcük, 1970'lerden sonra İngilizce biçimiyle yaygınlaşmıştır.

Etiketler: Almanca, İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.