Mendil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mendil Kelime Kökeni

Ar mandil مندل peçete, peşkir Aram manṭiliyūn מנטליון a.a. EYun mantēlion μαντήλιον [küç.] a.a. Lat mantēle/mantellum a.a. § Lat manus el Lat terg- silmek  manüel, deterjan

Tarihte En Eski Kaynak

[ Tezkiret-ül Evliya (1341) : Rabiˁa katında mendil var-ıdı, içinde iki kirde var-ıdı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça mandil مندل z "peçete, peşkir" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen manṭiliyūn מנטליון z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen mantēlion μαντήλιον z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince aynı anlama gelen mantēle veya mantellum sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince manus "el" ve Latince terg- "silmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için manüel, deterjan maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Mendil kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, mendil nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Latince sözcük en eski kaynaklarda "el bezi" (manutergium) anlamındayken daha sonra "peşkir, hamam önlüğü" anlamını kazanmıştır. E-M 685.

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, Antik Yunanca, küçültme, Klasik Latince, Bileşik kelime, Klasik Latince, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.