Mendebur - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Mendebur Kelime Kökeni

Fa mandbūr مندبور müflis, talihi ters dönmüş Ar min ad-dabūr من الدبور "Batı rüzgârından" Ar dabūr دبور [#dbr] Batı rüzgârı Ar dabara دبر arkadan geldi  dübür

Tarihte En Eski Kaynak

"müflis, perişan, uğursuz" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça mandbūr مندبور z "müflis, talihi ters dönmüş" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Arapça min ad-dabūr من الدبور z "'Batı rüzgârından'" deyiminden alıntıdır. Bu sözcük Arapça dbr kökünden gelen dabūr دبور z "Batı rüzgârı" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça dabara دبر z "arkadan geldi" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dübür maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Arapça muflīs min ad-dabūr (Batı rüzgârıyle batmış) deyimi Türkçeye müflīs mendebur olarak yerleşmiştir. Arap kültüründe Batı rüzgârı kurutucu, felâket getirici, uğursuz olarak anılır. ● Arapça yön adları "doğu = ön" mantığıyla oluşturulmuştur. Karş. cenup (sağ), şimal (sol).

Etiketler: Yeni Farsça, Arapça, Türeme, Arapça, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.