Deterjan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Deterjan Kelime Kökeni

Fr détergent İng detergent bir tür kimyasal temizleyici 1938 Procter & Gamble Co., Amer. kimya şirketi. Lat detergere, deters- silmek, temizlemek +ens Lat de+ tergere, ters- temizlemek

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1956) : ellerinizi ve tırnaklarınızı korur (...) temizleyen sentetik ve modern bir deterjandır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca détergent veya İngilizce detergent "bir tür kimyasal temizleyici" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1938 Procter & Gamble Co., Amer. kimya şirketi.) Bu sözcük Latince detergere, deters- "silmek, temizlemek" fiilinden +ens sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince tergere, ters- "temizlemek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Deterjan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, deterjan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Deşarj olmak deyimi 1980'lerden itibaren yaygınlaşmıştır.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.