Determinizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Determinizm Kelime Kökeni

Fr déterminisme insan kaderinin önceden belirlenmiş olduğunu ve özgür iradenin varolmadığını savunan felsefi görüş Fr déterminer belirlemek +ism Lat determinare bir şeyi bir şeyden sınırla ayırmak, belirlemek Lat de+ terminare sınırlamak  terminal

Tarihte En Eski Kaynak

determinizma [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca déterminisme "insan kaderinin önceden belirlenmiş olduğunu ve özgür iradenin varolmadığını savunan felsefi görüş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca déterminer "belirlemek" fiilinden +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince determinare "bir şeyi bir şeyden sınırla ayırmak, belirlemek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince terminare "sınırlamak" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için terminal maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Deşarj olmak deyimi 1980'lerden itibaren yaygınlaşmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.